به تارنمای سازمان انرژی های نو ایران خوش آمدید.

بهره برداری از بخش سیکل ترکیبی نیروگاه خورشیدی حرارتی یزد

بهره برداری از بخش سیکل ترکیبی نیروگاه خورشیدی حرارتی یزد
نیروگاه خورشیدی حرارتی یزد با مجموع ظرفیت 478 مگاوات در کیلومتر 33 جاده یزد - خضر آباد قراردارد و شامل دو واحد گازی 159 مگاواتی و یک واحد بخار به ظرفیت 143 مگاوات بوده و ظرفیت واحد خورشیدی آن نیز 17 مگاوات است.
مدیرعامل سازمان توسعه برق ایران از آغاز بهره برداری از بخش سیکل ترکیبی نیروگاه خورشیدی حرارتی یزد در روز دوشنبه (فردا) با حضور دکتر "محمود احمدی نژاد" رییس جمهوری خبر داد.
مهندس "مجید صالحی" در گفت و گو با پایگاه خبری وزارت نیرو، گفت: در زمان حاضر 100 درصد عملیات اجرایی احداث واحدهای گاز و بخار نیروگاه خورشیدی حرارتی یزد انجام شده است.
وی اعتبار ارزی نیروگاه خورشیدی حرارتی یزد را 7/125 میلیون یورو و اعتبار ریالی آن را یکهزار و 630 میلیارد و 300 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: مجموع اعتبار هزینه شده برای اجرای این طرح سه هزار و 390 میلیارد و 120 میلیون ریال بوده است.
وی افزود: احداث این نیروگاه در راستای اهداف وزارت نیرو مبنی بر پاسخگویی به رشد مصرف برق و نیز توسعه انرژی های پاک، به سازمان توسعه برق ایران ابلاغ شده است.
صالحی با بیان آنکه عملیات اجرایی احداث این طرح از آبان ماه سال 85 آغاز شده است، گفت: نیروگاه خورشیدی حرارتی یزد با مجموع ظرفیت 478 مگاوات در کیلومتر 33 جاده یزد - خضر آباد قراردارد و شامل دو واحد گازی 159 مگاواتی و یک واحد بخار به ظرفیت 143 مگاوات بوده و ظرفیت واحد خورشیدی آن نیز 17 مگاوات است.
وی انتقال فناوری ساخت نیروگاه های خورشیدی و بومی کردن این
صنعت از قبیل جوش شیشه به فلز، توسعه بکارگیری انرژی های پاک و کاهش آلودگی های زیست محیطی، استفاده بهینه از انرژی سوخت مصرفی و بالا بردن بازده نیروگاه، پایداری بیشتر ولتاژ برق در منطقه، پاسخ به نیازهای روزافزون مصرف برق منطقه‏ ناشی از گسترش واحدهای تجاری، صنعتی و مصارف عمومی و در نتیجه افزایش ظرفیت تولیدی برق در منطقه، ایجاد زمینه اشتغال در منطقه، ساخت داخل تجهیزات نیروگاهی شامل توربین، ژنراتور، بویلر، برج خنک کن و استفاده از حداکثر توان مهندسی داخل کشور و ارتقای دانش فنی را از دیگر اهداف این طرح برشمرد.
صالحی تصریح کرد: در زمان حاضر در بخش خورشیدی (به ظرفیت 17 مگاوات) مقدمات کار انجام شده اما هنوز عملیات اجرایی آغاز نشده است و نیروگاه به صورت یک بلوک سیکل ترکیبی در مدار است.

سایت خبری وزارت نیرو ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۰ ۰۹:۰۸
تعداد کلیک : ۴,۶۰۷

اظهار نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
نظر خود را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500